IT.com.mk

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • За првпат во серијалот, Австралија гостува во Civilization VI

  Една од нашите најдобри стратегии за 2016 година, Civilization VI, планира по прв пат во серијалот да нѝ дозволи да посакаме добредојде и на Австралиската цивилизација. Водена од четиринаесеттиот премиер, Џон Кртин, Австралијанците ќе треба да издвојат светска доминација со нова, уникатна способност. Наречена Land Down Under, способноста им дозволува на градовите поголема бројка за […] The post З...

 • Понекогаш и „air gap“ не е доволна заштита, универзитетот Ben-Gurion претстави нов хак

  Безбедносни експерти од универзитетот Бен-Гурион во Бершева, Израел претставија нов начин за кражба на податоци. Вообичаено „air gap“ е заштита која не може да се пробие, но вештите хакери секогаш пронаоѓаат начин. Овој пат истражувачите од универзитетот како медиум за пренос на податоци ја користат диодата на хард-дискот. Читачот на податоците се наоѓа прикачен на […] The post Понекогаш и „air g...

 • GGS03E18 – Дајана Димовска од KnapNok Games, For Honor, Sniper Elite 4…

  Нова епизода на GG.mk во која гостин е Дајана Димовска од KnapNok Games. Повод за учеството е отворање на канцеларии на KnapNok во Скопје. Дајана е директор на KnapNok, а во оваа епизода може да погледнете повеќе за историјата, како и за идните планови на компанијата. Дополнително сите заинтересирани гејм дизајнери може да ги контактираат KnakNok […] The post GGS03E18 – Дајана Димовска од KnapNok...

 • Технологии кои ќе го освојат светот во 2017 според MIT

  Магазинот Technology Review кој го издава MIT, неодамна сподели листа на 10 технологии кои ќе го освојат светот. Заедничко за сите технологии на листатa е предвидувањето дека своето пробивање ќе го започнат во 2017 година. Лек за парализа Напредокот и развојот на технологија за развој и вградување на мозочни импланти и минатата година беше забележителен. Дел […] The post Технологии кои ќе го осво...

 • Intel со Atom C3000 чип ќе освојува нови пазари

  Intel го најави C3000, нов 16 јадрен процесор. Новиот чип ќе се користи во сервери, мрежна опрема и интернет на нештата. Процесорот е наменет за примена во уреди каде нема потреба од големи перформанси. Сепак, бројот на јадра ќе овозможи истовремена обработка на повеќе стримови на податоци. Ова е поинаква насока за Atom процесорите откако […] The post Intel со Atom C3000 чип ќе освојува нови паза...

 • Подобар процесор за половина цена, Ryzen официјално излегува на 2 март

  Чекањето е при крај. Новиот процесор од AMD Ryzen ќе биде достапен во продажба од 2 март. Ова е дата од која процесорот ќе биде достапен во продавниците, а не дата од кога ќе почне да се испорачува. Компанијата за прв пат ја спомна и официјалната цена и први бенчмарк тестови за Ryzen. Повеќе независни бенчмарк […] The post Подобар процесор за половина цена, Ryzen официјално излегува на 2 март app...

 • И во е-спорт има трансфери, Босанецот Нико Ковач за 500.000 долари го промени тимот

  Босанецот Нико Ковач важи за еден од најталентираните Counter Strike: Global Offensive играчи. Сепак сумата од 500.000 долари за трансфер во тимот FaZe, барем за нас е изненадување. Истовремено ова е највисока сума за трансфер исплатена во Counter Strike: Global Offensive. CS:GO без сомневање е една од најпопуларните игри кога е-спортот е во прашање. Досега […] The post И во е-спорт има трансфери...

 • The Elder Scrolls Online: Morrowind е најавена за јуни

  Во штотуку најавената The Elder Scrolls Online: Morrowind имате на располагање нова кампања, територија, класа и PvP бојни полиња. Приказната е со времетраење од 30 часа, а е сместена 700 години по настаните од The Elder Scrolls III: Morrowind. Во новата авантура ги здружувате силите со легендарен атентатор од редовите на Morog Tong и истражувате […] The post The Elder Scrolls Online: Morrowind е...

 • Преземајте и конвертирајте видеа со TEncoder

  Стриминг на видео содржини знае многу брзо да го потроши вашиот интернет, особено доколку уживате во скромни бенефиции како 100 MB месечно. Дополнително, што да правите во ситуации кога сакате да пуштите еден клип преку вашиот телефон или таблет на места каде што нема интернет? Она што обично се препорачува е предвремено преземање на видео […] The post Преземајте и конвертирајте видеа со TEncoder...

 • GGS03E17 ТОП мобилни игрици, плус предупредување од GG.mk: Не ја играјте Conan:Exiles!

  Со мало доцнење ја пренесуваме 17 епизода на ГГ.МК. Епизодата e посветена на најдобрите игрици за паметни телефони. Сепак епизодата  отвора со разговор за Steam и виртуелна реалност, WoW токен и Overwatch. Најдобрите игри на мобилни според GG.mk се: Seven Mages, Super Sonic Surge, Aldo’s Adventure, Dunwell, Starknight. Кога ААА игрите се во прашање, Conan: Exiles […] The post GGS03E17 ТОП мобилни...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 1 week ago

New blog articles detected

 • Најдобрите и најпродаваните игри, според Steam

  За време на зимската распродажба на продавницата за дигитални игри – Steam, посетителите имаа можност секојдневно да гласаат за најдобрите игри, кои и не мора да се само од 2016 година. За целосен увид во учесниците и победниците ве дели само еден клик, но чувствуваме неодолива потреба да прокоментираме дека симпатичната инди игра Euro Truck Simulator […] The post Најдобрите и најпродаваните игри...

 • Македонската апликација Bike Computer надмина 65.000 преземања

  Апликацијата на Venikom, Bike Computer, достигна над 50.000 преземања на Android и преку 15.000 на iOS. Како што пишувавме во најавата на самата апликација, Bike Computer е наменет за сите велосипедисти и покрај стандардните опции за следење на вашата рута на возење со сите параметри, преглед на отчукувањата на срцето и слични функционалности, нуди и […] The post Македонската апликација Bike Comp...

 • Започнува регионалното Overwatch натпреварување

  За 1 март е закажан почетокот на првата регионална Overwatch лига RUR OWadria League (ROWAL). На натпреварувањето можат да се пријават играчи од: Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Словенија и Србија. Организирањето на турнирот е на Overwatch Adria и Klan RUR, јави Netokracija. Тимовите кои ќе учествуваат ќе се бираат преку квалификациски купови кои […] The post Започ...

 • Zume е стартап од Сан Франциско во кој роботите и луѓето ја прават совршената пица

  Најверојатно никогаш немало попаметна употреба на роботите

 • Facebook го напаѓа LinkedIn, на друштвената мрежа наскоро огласи за вработување и пријавување за работа

  Најголемата друштена мрежа, сака да биде сите друштвени мрежи во едно. Откако Facebook ја ископира функционалноста на Snapchat, сега ќе се обиде истото да го направи и со LinkedIn. Facebook наскоро ќе им овозможи на компаниите да објавуваат отворени работни места, но и корисниците да се пријават. Пријавувањето е автоматизирано, а сервисот може да ги […] The post Facebook го напаѓа LinkedIn, на др...

 • ИТ Индекс: Valoso Hub – новата ИТ компанија во градот

  (Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс) ПРОФИЛ 1. Датум кога официјално започнавте со работа: 05.08.2016 2. Од кого е основана компанијата: Боби Лин 3. Првиот производ или услуга која ја понудивте и успешно продадовте: Oнлајн видео продукција […] The post ИТ Индекс: Valoso Hub – новата ИТ компанија во градот ...

 • Microsoft го отвори кодот на виртуелниот свет за тестирање

  Microsoft го отвори виртуелниот свет во отворена бета верзија. Компанијaта се надева дека сите кои работат на вештачка интелигенција во виртуелниот свет ќе имаат безбедна тест околина. Светот е прилагоден за тестирање автономни возила или дронови. Софтверот рекреира појави од светот. Сенки, одблесоци и слични појави кои можат да ја збунат вештачката интелигенција, се дел од кодот […] The post Mic...

 • Solveo ги поканува студентите на предизвик – како да освојат нови пазари?

  Македонската платформа Solveo, основана од Драгана Нешовска и Иван Зографски, која цели кон поврзување и вмрежување на студентите и компаниите преку работа на реални проекти, по досегашните успешни три натпревари, реши да им постави нов предизвик на македонските студенти – Како да ја понудат, развијат и прошират услугата на Solveo на нови пазари? Со мотивациска награда […] The post Solveo ги пока...

 • Што значи Steam Direct за издавачите?

  Летот на Икарус Најпознатата платформа за дигитална дистрибуција, Steam, низ годините имаше огромен и профитабилен успех преку Steam Greenlight – проект каде се гласа за инди игри од страна на Steam корисниците и доколку интересот за некоја игра е доволно голем, Steam го дава зеленото светло да се објави играта на дигиталниот фронт. Ова излезе […] The post Што значи Steam Direct за издавачите? ap...

 • Disney и YouTube ја прекинуваат соработката со Pewdiepie поради антисемитски шеги

  Pewdiepie, човекот кој, со својата харизматичност (читај: контраверзност) спечали 15 милиони долари на YouTube, сериозно ги загрози односите со компаниите Disney и YouTube. Прекин на соработката се случи поради серија од видеа каде познатиот јутубер прикажуваше нацистички слики и антисемитски шеги. Во едно од видеата Pewdiepie плати луѓе да држат знак на кој пишува: “Смрт за […] The post Disney и...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Милиони апликации би можеле да бидат избришани од Google Play

  Милиони апликации наскоро би можеле да бидат избришани или да им биде намалена видливоста на Google Play. Причина за ова е непочитувањето на правилата за користење, а Google веќе започна да испраќа предупредување до развивачите, јави Next Web. Развивачите ќе мора да ги применуваат правилата за приватност на Google Play доколку сакаат нивната апликацијата да остане на […] The post Милиони апликаци...

 • Windows 10 наскоро ќе добие редизајн

  Се чини дека на корисничкиот интерфејс на Windows 10 му е дојдено време за редизајн. Microsoft го потврди Project Neon, кој најверојатно ќе биде достапен со Redstone 3 надградбата. Project Neon ќе овозможи поубав изглед на сите Windows 10 уреди. Windows 10 Mobile, HoloLens па и Xbox ќе можат да го користат новото API, јави WindowsCentral. Microsoft […] The post Windows 10 наскоро ќе добие редизај...

 • Android Wear 2.0, со новиот оперативен систем е поблиску до Apple Watch и Tizen

  Google преку соработката со LG ја презентираше новата верзија на Android Wear 2.0. LG ги претстави LG Watch Sport и LG Watch Style, први два часовници кои доаѓаат со новиот оперативен систем. Првата верзија на Wear никогаш не успеа да го реализира својот потенцијал. Поради ова често беше причина за лош впечаток и за хардверот […] The post Android Wear 2.0, со новиот оперативен систем е поблиску д...

 • PDF алатката Foxit стана уште подобра

  Со осмата верзија, Foxit уште еднаш го цементира патот како една од најчесто користените бесплатни алатки при работа со pdf документи. Програмата е одлично решение за прегледување, менување или создавање PDF фајлови, со што се поставува како одлична алтернатива на надалеку познатиот Adobe Reader. Од 8.1-та верзија можете да отворате фајлови кои се складирани во […] The post PDF алатката Foxit ста...

 • Ниту Вегас не е безбеден – руска група пронајде начин да мами на слот машини

  Обезбедувањето на казината е едно од најдобрите. Вообичаено казината имаат најнова заштита од технологија и апарати и софтициран видео надзор. Сепак, секој нов хак може да ги натера на панична реакција. Во 2011 казина во Европа забележија дека банкоматите на Novomatic исплаќаат несразмерно. Сепак, по инспекцијата на апаратите софтверот беше сосем во ред, а апаратите […] The post Ниту Вегас не е б...

 • Модот Skyblivion ќе ги содржи сите DLC-а и ќе излезе за Skyrim: Special Edition

  Шансите дека порано или подоцна сте слушнале за Skyblivion се исклучително високи, со оглед на тоа дека модот е пет години во развој и, по сѐ изгледа и понатаму продолжува со истото споро темпо. Имено, тимот, кој е целосно составен од доброволци, реши да влезе во 2017-та со уште еден трејлер и ветување дека Skyblivion […] The post Модот Skyblivion ќе ги содржи сите DLC-а и ќе излезе за Skyrim: Sp...

 • Врзете се! Uber регрутираше аероинженер од NASA за Uber Elevate

  Личниот возач Uber, сериозно се обидува да стане и личен пилот. Компанијата го вработи Марк Мур, инженер од NASA, за да им помогне во развој на летачко возило. Во Uber г.Мур доаѓа на позиција Директор на инжинеринг во Uber Elevate, јави TechCrunch. Ниту досега не беше тајна дека Uber сака да креира летала со кои […] The post Врзете се! Uber регрутираше аероинженер од NASA за Uber Elevate appeared...

 • ИТ настан: Скопје е повторно дел од Startup Europe Week 2017

  Инвеститори, стартапи, медиуми и co-working простори ќе го споделат своето искуство во градење на македонската стартап заедница на 10-ти февруари во Европскиот Info Center во Скопје. #SEW17 е замислен како настан за вмрежување на стартап заедницата со институциите, организациите и сите други ресурси кои можат да помогнат во промовирање и градење на компетитивни стартапи. Startup […] The post ИТ н...

 • GGS03E16: Playstation VR, VR WORLDS, Resident Evil 7

  Во шестнаесеттата епизода на GG.mk може да видиме куп нов харвер.  Гораст, Бобо и Данко можеа да си поиграат со новиот PlayStation VR. За искуството во виртуеланата реалност на дечките од GG.mk мора да ја погледате оваа епизода. Нормално, виртуeлна реалност за PlayStation не може да помине без Resident Evil 7. The post GGS03E16: Playstation VR, VR WORLDS, Resident Evil 7 appeared first on IT.mk.

 • Twitter ја зголемува безбедноста и гo намалува малтретирањето на својата платформа

  Twitter најавува дека дел од твитовите кои се со навредлива содржина нема повеќе да бидат прикажувани. Компанијата промените ги најави минатата недела, а првите измени се веќе објавени. Компанијата ќе го забрани креирањето на нови профили од луѓе на кои веќе им бил забранет пристапот. Ако поради некој прекршок микроблогот на корисникот претходно перманентно му […] The post Twitter ја зголемува бе...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 3 weeks ago

New blog articles detected

 • Новиот член на Комисијата за комуникации е опасност за неутралноста на интернет

  Аџит Пај е нов член на Федералната комисија за комуникација поставен од новиот претседател Доналд Трамп. Г. Пај е и поранешен член на комисијата, и досега не поддржувал интернeт неутралност. Интернет неутралноста овозможува секој податочен пакет да биде третиран подеднакво. Интернет провајдерите сакаат да ја укинат неутралноста, тврдејќи дека го попречува напредoкот, но истовремено ова ќе […] The...

 • GGS03E13 – Александар Крстиќ – Девелопер во Infinity Ward, Нинтендо Switch

  Nintendo Switch е новата конзола на јапонскиот гигант за која зборуваа GG. Данко не е убеден дека бројот на игри е доволен за конзолата. Сепак, главна тема е гостинот во студиото, Александар Крстиќ. Г. Крстиќ е вработен во Infinity Ward и работеше на последниот Call of Duty. Искуството на г.Крстиќ во Лос Анџелес е главна […] The post GGS03E13 – Александар Крстиќ – Девелопер во Infinity Ward, Нинт...

 • Плочите со зголемена продажба, за зголемено производството е потребна нова технологија

  Последниот месец од 2016 за прв пат по многу долго време, продажбата на плочи ја надмина дигиталната продажба на музика во Британија. Првата недела од декември плочите заработија 2.4 милиони фунти, а заработката од дигиталната продажба беше 2.1 милиони фунти. Продажбата на винилски плочи е ограничена од производството. Ова е една од причините поради која […] The post Плочите со зголемена продажба...

 • Нова апликација од ЈСП Скопје треба да ви помогне да пристигнете до вашата дестинација

  TransInfo од ЈСП Скопје е апликација која на корисниците треба да им го олесни транспортот низ градот. Веб сервисот доаѓа со три функционалности.  „Линии“ кои озвозможуваат корисниците да ги прегледаат автобуските линии и станиците. Освен почетната и крајната станица, корисникот може да ги прегледа и сите станици на рутата. „Станици“ овозможува за секоја постројка на ЈСП корисникот […] The post Н...

 • По купувањето на Solar City, Tesla Motors се ребрендира во Tesla Inc.

  Најголемиот производител на електрични возила Tesla Motors се ребрендира, јави Business Insider. Разликата во новото име е малечка, но значајна. Компанијата неодамна ги купи Solar City. Новото име Tesla Inc. покажува дека компанијата сега има повеќе од една дејност. Промената е во склад со планот на Tesla да станат енергетски гигант. SolarCity ги произведува соларните кровови […] The post По купу...

 • TED: Проблемот што го промени светот

  Ден Бриклин е еден од програмерите чиj софтвер го промени светот.  Г. Бриклин е креатор на предокот на Excel, првиот spreadsheet софтвер – VisiCalc. Софверот во октомври 1979 започна да се продава и функционираше на Apple 2. Поради VisiCalc голем дел од компаниите за прв пат започнаа да гористат компјутери во своите канцеларии. „VisiCalc е […] The post TED: Проблемот што го промени светот appeare...

 • Facebook загуби на суд, треба да исплати 500 милиони долари на издавачот на Skyrim

  Zenimax Inc. го доби спорот против Facebook и Oculus пред судот во Далас. Судот одлучи дека Палмер Лаки од Oculus го прекршил NDA договорот кој го имал со компанијата. Најголемата социјална мрежа, која сега е сопственик на Oculus, на издавачот на игрите Elder Scrolls сега треба да му исплати 500 милиони долари. Сумата од 500 милиони […] The post Facebook загуби на суд, треба да исплати 500 милион...

 • Енкриптирајте ги податоците во Windows регистарот со EncryptedRegView

  DPAPI или Data Protection Application Programming Interface e едноставна криптографска апликација која е вградена компонента во оперативните системи со и по Windows 2000. Нејзината цел, меѓудругото, е да шифрира податоци во регистарот на Windows, податоци како одредени лозинки и информации запишани од апликации од Microsoft или апликации од трети лица. Во случај да сакате да […] The post Енкрипти...

 • Девелоперите конечно ќе можат да одговорат на рецензиите на AppStore

  Добра вест за девелоперите на апликации за iOS, Apple конечно ќе им овозможи да одговорат на рецензиите и коментарите кои ги оставаат корисниците. Промената доаѓа со iOS 10.3, оваа верзија засега е во бета, но се очекува да биде достапна за еден или два месеци, јави TechCrunch. Ова на девелоперите на Android кои ги споделуваат своите апликации преку […] The post Девелоперите конечно ќе можат да о...

 • Дронови од хартија за еднократна употреба можеби ќе спасуваат животи во иднина

  Најверојатно кога ќе се спомне дрон не помислувате на авиончиња од хартија. Сепак DARPA креираше токму ваков дрон. Дрон креиран од хартија и наменет за достава на лекови и медицинска опрема. Компанијата Otherlab од Сан Франциско, доби грант од DARPA за развој на токму оваа идеја, јави Recode. Идејата е веднаш да се достават лекови […] The post Дронови од хартија за еднократна употреба можеби ќе с...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 5 months ago

New blog articles detected

 • ИТ настан: CareerLaunch – ИТ и стартап саем за вработување

  Организацијата Summer Work & Travel Алумни Македонија и Младински Инфо Клуб — Скопје го организираат првиот ИТ и стартап саем за кариера кој ќе ги поврзе професионалците и талентираните студенти со македонски компании од овие индустрии. “Преку саемот за кариера сакаме да им овозможиме на индивидуалците да ја пронајдат својата работа од соништата, а стартап компаниите да […] The post ИТ настан: Ca...

 • GOG распродажба на игри

  Од вчера започна огромната распродажба на gog.com – саканата гејмерска платформа која продава игри целосно лишени од каква било DRM заштита. Имате на располагање попусти на игри како Homeworld, Dying Light и феноменалната RPG игра Grim Dawn, која можеби е подобро да ја купите преку Humble Monthly Bundle, (за иста цена ќе добиете уште шест […] The post GOG распродажба на игри appeared first on IT....

 • НБРМ издаде соопштение за дигиталната крипто-валута OneCoin

  Народната банка на Македонија денеска излезе со соопштение за извршената анализа на дигиталната валута OneCoin, која во последно време е тема на разговор во повеќе македонски Facebook групи и форуми, дури некои лица се претставуваат и како официјални претставници. Главниот бизнис зад OneCoin, според нивниот сајт, е продажба на едукативни материјали за тргување. Корисниците може да купат […] The p...

 • Нема податоци за Facebook од германците кои користат WhatsApp

  Германските власти му забранија на Facebook да прибира податоци за корисниците преку WhatsApp. Комесарот за заштита на лични податоци и слобода на информации вели дека германските корисници не му дале дозвола на Facebook за собирање и обработка на нивните податоци. Заедно со оваа информација комесарот му испорача забрана на Facebook за собирање на податоци за граѓаните […] The post Нема податоци ...

 • АВМУ: Телевизијата е најчесто употребуван медиум за информирање во Македонија

  Телевизијата е најчесто употребуван медиум за информирање во Македонија, но граѓаните сега се попаметни потрошувачи, па бараат повеќе извори на информации. Ова го покажува анализата која ја направи Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Компјутер поседуваат 89.8 отсто од испитаниците. Најголем дел, 73.8 од сите испитаници имаат таблет, десктоп или лаптоп компјутер поврзан на […] T...

 • Собирајте пари, Илон Маск ветува дека летовите до Марс ќе бидат достапни

  Основачот на Space X и Тони Старк од реалниот живот, Илон Маск најави дека за шест години ќе започне со транспорт на луѓе на Марс. Компанијата го забрза периодот во кој ќе започне со мисиите со луѓе од 2025 на 2022. „Она што сакам да го направиме е патувањето на Марс да изгледа можно. Нешто што […] The post Собирајте пари, Илон Маск ветува дека летовите до Марс ќе бидат достапни appeared first on...

 • Инфографик: Стартапите со два ко-основачи се најуспешни

  На првите 25  места кога е во прашање бројот на претприемачи по глава на жител, нема развиени држави; секој 18-ти жител на планетата е претприемач; 52 отсто од вработените во Alibaba се жени и слични интересни податоци покажува инфографикот на DealSunny. Можеби е изненадување што во државите во развој поголем број на луѓе се решаваат […] The post Инфографик: Стартапите со два ко-основачи се најус...

 • Субвенции за електрични возила, 5.000 евра за електричен автомобил

  Од 2017, според планот на владејачката партија би требало да започне субвенционирањето на електричните возила. Висината на сувенциијата за автомобилите ќе биде до 5.000 евра. Планот кој треба да биде реализиран од идната влада е копија на дел од мерките кои ги користат европските држави. Сепак, можеби поважно е дали електричната инфраструктура може да одговори на […] The post Субвенции за електри...

 • Steam ќе добие значителни UX/UI промени наскоро

  Популарната гејмерска платформа и продавница за игри, Steam, ќе доживее значително разубавување. Според приватната група на Steam, која е само за развивачите, а некако се прошири и до целата јавност, предната страна на Steam ќе користи поголеми слики на одредени места. Исто така, левиот столб за навигација ќе се прошири со нови категории како нови […] The post Steam ќе добие значителни UX/UI пром...

 • Избришете ги сите траги од интернетот со Just Delete Me

  Низ годините само се зголемува бројот на веб сајтови каде имаме оставено наши лични и чувствителни податоци. Времето поминува, одамна сме престанале да ги користиме таквите сајтови, но нашите податоци и понатаму остануваат и спремно чекаат да паднат во рацете на искусни хакери. Независно од причината, акаунтите кои не ги користите би требало да ги […] The post Избришете ги сите траги од интернето...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 5 months ago

New blog articles detected

 • Виртуелната реалност и натаму е скапа, Oculus Motion чини 210 долари

  Oculus конечно ја објави цената на контролерот за виртуелна реалност и вестите се лоши. Oculus Motion ќе биде достапен за неколку месеци и ќе чини 210 долари. Заедно со уредот контролерот Rift сега чини 810 долари, а со тоа по цената го достигна HTC Vive кој чини 800 долари. Сепак ова ќе помогне на корисниците […] The post Виртуелната реалност и натаму е скапа, Oculus Motion чини 210 долари appea...

 • Најново проширување за The Sims 4 – City Living

  Најновото проширување за The Sims 4 ќе се надоврзе на вообичаениот гејмплеј со можностите за живеење во стан. The Sims 4 City Living се одликува со нов свет, наречен Сен Мајшуно, каде ќе можете да започнете живот во големиот град и да им дозволите на вашите Sim ликови од прва рака да ги искусат таквите предности […] The post Најново проширување за The Sims 4 – City Living appeared first on IT.mk.

 • Нови можности за автономните возила, индустријата сама ќе реши како да креира паметни возила

  Законодавците во САД се чини дека и дадоа отворени раце на автомобилската индустрија за креирање на автономни возила. Единствено цврсто барање до компаниите кои работат на развој: „Автомобилите мора да бидат безбедни“, вели Федералната агенција за безбедност на автомобилите. Компаниите можат да користат што сакаат и каква технологија сакат, за да ја остварат конечната цел, […] The post Нови можно...

 • Продуктивност: Фокусирајте се на важните работи со StayFocused

  Интернетот е магична работа. Во овој момент можете да посетите безбројни сајтови кои до најситни детали ви прераскажуваат што допрва ќе се случи во феноменалната серија Тоскана (insert irony here). А каде е и константното давење низ Facebook, Twitter, Pinterest и стотици други сајтови кои одново и одново ги посетуваме само за да не се посветиме […] The post Продуктивност: Фокусирајте се на важнит...

 • Комплетна преработка на GTA V со GTA V Redux

  GTA 5 е една од најкомплексните гејмерски остварувања, не само во гејмплејот туку и во графиката. Многу модови пробаа да го надградат искуството, но многу малку успеваат да ја издигнат играта на наредното ниво.  GTA 5 Redux е еден од ретките кој успеа во тоа! GTA 5 Redux е комплетна преработка на играта, особено во […] The post Комплетна преработка на GTA V со GTA V Redux appeared first on IT.mk.

 • Bitcoin се пари, вели судијата Алисон Нејтан во случајот на Ентони Мургио

  Bitcoin повторно е во фокусот на вниманието во САД. Овојпат причина е одлуката на федералниот судија Алисон Нејтан, од Окружниот суд во Њујорк. Судијата го одби повлекувањето на обвиненијата против обвинетиот, кој се бранеше дека не може да има илегална менувачница, бидејќи Bitcoin не се вистински пари. Првично г. Мургио беше осомничен за хакерски упад во JP Morgan Chase, […] The post Bitcoin се ...

 • Google најави настан на кој ќе претстави хардвер, сликите на уредите можеби протекоа

  Google за 4. октомври најави настан на кој по се изгледа ќе бидат презентирани новите телефони. Шпекулациите од поодамна говорат дека Google ќе го замени Nexus со Pixel, а формите кои може да ги забележиме секако наликуваат на телефон. До настанот не делат две недели па нема потреба од премногу шпекулирање. October is coming. #madebygoogle […] The post Google најави настан на кој ќе претстави хар...

 • Project AirGig е технологија која ветува супербрз Интернет насекаде

  Project AirGig е технологија која ветува дека ќе овозможи супербрз интернет насекаде. Идејата доаѓа од еден од најголемите оператори во САД, AT&T. Најверојатно најважно, проектот е евтин и ќе ја користи сегашната електрична инфраструктура. Идејата за користење на електрична инсталација не е нова, но планот на AT&T е поинаков. Наместо сообраќајот да биде низ каблите, […] The post Project AirGig е ...

 • ИТ Настан: Детали за „Скопски автобуски хакатон“ и „Паметна автобуска постојка“

  Започнуваат подготовките за двата хакатони организрани од Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје.  Во петок на 23 септември од 11:00, е првата од серијата инфо сесии за запознавање со деталите, а настанот е во просториите на Технолошко металуршки факултет. Идејата е заинтересираните да се запознаат со процесот на аплицирање за натпреварите „Скопски автобуски хакатон“ и „Паметна автобуска посто...

 • SocialCar е одлична идеја, но Македонија треба да се подготви и за автономните автомобили

  Македонија се приклучува во меѓународниот проект SocialCar. Проeктот треба да реши еден од најголемите проблеми, загадувањето, а и да ги намали трошоците за превоз. SocialCar е дел од Програмата за истражување и иновација на Европската Комисија – Хоризонт 2020 и е целосно финансиран од Европа. Идејата на проектот е преку мобилна апликација да им се […] The post SocialCar е одлична идеја, но Макед...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 5 months ago

New blog articles detected

 • ИТ Настан: Македонски Телеком организира масовна Pokémon GO битка

  На 18-ти септември, со почеток од 18.30 часот на плоштад Македонија во Скопје, Македонски Телеком ги повикува сите Pokemon ловци и тренери да си ги одмерат силите. Мислиш дека си добар Покемон ловец? Освоj го покемон Gym-от и освој смартфон! Знаеш да фрлаш покеболс? Покажи колку си прецизен и добиј подарок! Постои Покемон кој не го […] The post ИТ Настан: Македонски Телеком организира масовна Pok...

 • Македонската Raining Blobs преработена и со нов трејлер ќе го освојува Xbox

  Играта Raining Blobs на македонскиот девелопер Енди Мијолкоски по 6 месеци на Steam и над 20 надградби е комплетно преработена и со куп нова содржина. Откако играта стана достапна на Steam на 15 јануари, 2016, Енди не престана да ја развива, и покрај тоа што продажбата на играта по иницијалните добри резултати почна да опаѓа, […] The post Македонската Raining Blobs преработена и со нов трејлер ќе...

 • AdExchange е нова и глупава промена на AdBlock, берза за прифатливи реклами

  Софтверот за блокирање на реклами најави дека започнува платформа на која ќе продава реклами што ќе поминуваат низ нивниот филтер. Прифатливи реклами ќе бидат сите оние чии издавачи ќе бидат дел од Acceptable Ads платформата. На платформата Eyeo работи заедно со AppNexuEyeos, Google и ComboTag. За среќа има ограничување, па овие реклами нема да можат да бидат преинтрузивни. […] The post AdExchang...

 • Оптимизирајте ги перформансите на вашиот компјутер со Revo Uninstaller и CCleaner

  Стандардната процедура за отстранување софтверски апликации знае да биде нецелосна и, во поголемиот дел, го отстранува дрвото, но не и корените. Како резултат на ова, хард дискот и оперативниот систем се непотребно оптоварени и би можеле да се окарактеризираат со забавено извршување на одредени процеси. Revo Uninstaller 2.0 е бесплатната апликација која ги отстранува тврдоглавите […] The post Опт...

 • Apple се повлекува од автономните возила?

  Apple ќе подзастане со развојот на паметни возила и ќе мора да забави и да одлучи во која насока сакаат да се движи нивното учество во оваа индустрија. Компанијата веќе отпушти или премести дел од вработените кои работеа на овој проект, јавуваат три анонимни извори за New York Times. Компанијата отпушти десетици вработени, но не смее […] The post Apple се повлекува од автономните возила? appeared...

 • Minecraft клонот Terraria има ново надополнување

  Terraria е игра од 2011 година и, за разлика од повеќето игри од тој временски период, овој дводимензионален Minecraft клон едноставно одбива да биде прегазен. Terraria сега има ново надополнување! Низ годините, играта континуирано се прошируваше со бесплатни, бројни и, пред сѐ, содржителни надградби, а 2016-та година дефинитивно не е исклучок. Најновото надополнување ќе ви го […] The post Minecr...

 • Бугарскиот стартап Join the Players бара 1 милион евра за влез на европскиот пазар

  Бугарскиот стартап за снимање и презентирање на хајлајти од натпревари во мал-фудбал Join the Players, најавува влез на 5 нови пазари во Европа. Стартапот досега привлече инвестиции од 300.000 евра, а сега бараат 1 милион евра. Join the Players овозможува снимање и преглед на најдобрите моменти од натпреварите. Идејата е на: Николај Андонов, Антон Ценов, Деан Неделчев и Ѓорге […] The post Бугарск...

 • YouTube со Community станува друштвена мрежа

  Најпопуларниот сервис за споделување на видео содржина, YouTube, со YouTube Community, воведува промени кои ќе го приближат до друштвена мрежа. Најголемата промена е отворање на можност за креаторите да споделувааат слики и коментари. Нема речиси никакво ограничување на содржините кои можат да бидат споделени, од текст, слики, анимирани слики. Слично како и на видеата, посетителите и новата […] T...

 • 14 компании и 1 стартап во втора фаза на Европските бизнис награди

  Македонската ИТ компанија Bransys се пласира во втората фаза на најголемиот бизнис натпревар во Европа, Европските бизнис награди заедно со уште 14 поголеми компании од Македонија. Во прва фаза на овој натпревар победниците ги избира стручно жири. Во натпреварот учествуваа 33.000 учесници од 34 држави. Технологијата на која работи Bransys е софтверско решение за следење и управување […] The post ...

 • Microsoft наскоро ќе претстави all-in-one PC

  Microsoft во октомври ќе претстави нов Surface уред, кој засега во компанијата е со коднo имe „Cardinal“, јавува ZDNet. Според гласините новиот уред ќе ја претвори работната маса во студио. Од Microsoft подолго време излегуваат вести и дека компанијата работи на all-in-one компјутер. Веста има едвај некаква потврда, откако во февруари беше објавен патент на компанијата […] The post Microsoft наск...

Out-Market Your Competitors?

Get complete competitive insights on over 2.2 million companies to drive your marketing strategy.

Create Free Account Log in

Out-Market Your Competitors

Get complete competitive insights on over 2.2 million companies to drive your marketing strategy.

Create Free Account

Already a user?  Log in